środa, 7 grudnia 2011

Królik - informacje ogólne

Królik to jeden z najczęściej goszczących rodzajów dziczyzny na naszych stołach. Nic dziwnego. Przyrządzanie dziczyzny ma w naszym kraju wielowiekową tradycję, zaś królik to jedno z najczęściej występujących w Polsce dzikich zwierząt. Oprócz tego króliki mogą być też hodowane. Już w czasach starożytnych Rzymianie udomowili tego zwierzaka, wykorzystując go do produkcji futer, ale głównie jako źródło mięsa.

Królik zawiera w sobie 90% składników przyswajalnych dla naszego organizmu, jego mięso ma w sobie mniej tłuszczu niż mięso z kurczaka. Waga królików dostępnych w sklepach waha się od 1 do 1,5 kilograma, chociaż dzikie króliki mogą osiągać nawet 7 kg masy. W Polsce hodowla królików, choć nieco podupadła po przemianie ustrojowej, konsekwentnie się rozwija, dzięki czemu króliki stają się coraz lepiej dostępnym towarem w sklepach.

Królika możemy podzielić na kilka części uwzględniając jakość mięsa. Najsmaczniejszą częścią jest comber. Przypomina on w wyglądzie pierś z kurczaka, a także podobnie smakuje. Innymi częściami królika są: przodek, łapki przednie oraz tylne. Królika można przyrządzić na wiele sposobów. Zwykle przygotowuje się z niego pasztety lub pieczenie. Przepisy na te potrawy i nowe pomysły na przyrządzenie królika znajdziesz na tym blogu. Obok możesz wyszukać przepisy po nazwie lub wybrać te, które zawierają twój ulubiony składnik.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Copyright 2010 Królik przepisy | Powered by Blogger.